הדברה

איך מתבצעת הדברת צרעות?

הביטוי "קן צרעות" מתאר מקום מסוכן במיוחד, ולא בכדי: הצרעה היא אחד מבעלי החיים שמפגש איתם עלול להסתיים בצורה כואבת במיוחד – כשהיא מרגישה מאוימת, היא עוקצת, ובגלל כמות הארס הגדולה יחסית, התוצאה תהיה נפיחות של ממש וכאב (ואצל אנשים אלרגיים לארס, אפילו סכנת מוות). בהתאם כשנתקלים בקן של צרעות או כשיש סימנים לקיומו, חשוב להזעיק באופן מידי מומחה להדברה עם ניסיון בסילוק מפגע מסוג זה.

הסוגים השונים של הצרעות

ישנם מספר סוגים של צרעות, וההדברה של כל אחד מהם מעט שונה. בהתאם השלב הראשון בטיפול המקצועי הוא אבחון הסוג הספציפי של הצרעות שנמצא אצלכם בבית או בקרבתו.

סוג אחד הוא הצרעה המזרחית, והיא גם הגדולה ביותר בארץ עם אורך של עד 20 מ"מ. היא מכונה גם דבור, והמיקומים האהובים עליה לבניית קן הם בתוך האדמה, בארגזי תריסים, בתוך מזגן וגם בסדקים בקירות.

סוג שני הוא צרעה גרמנית. הדברת הצרעה הגרמנית היא הפעולה המורכת ביותר. הסוג השלישי הוא צרעת הפלך. מבחינת צרעות אלה, המקום האופטימלי לקן הוא ליד צמחים אבל לא באדמה. 

השיטות השונות של הדברת צרעות

שיטה אחת של הדברת צרעות היא באמצעות מלכודת. בשיטה זו נעשה שימוש במקומות גם בריכת שחייה או גן ילדים, וגם באזורי המגורים. בתוך המלכודת מונח פיתיון בשרי, וחשוב שהוא יהיה טרי.

שיטה שנייה היא איבוק סביב הקן עם חומר רעיל עבור הצרעות. הדברה שכזו מחייבת באופן טבעי את איתור הקן. כשמדובר על קן של צרעות הפלך, שהוא תמיד גלוי, ניתן לבצע גם הדברה באמצעות ריסוס חומר דביק. חומר זה גורם לכנפיים של הצרעה להידבק האחת לשנייה, כך שהיא לא תוכל להתעופף.

למה חשוב להזמין מדביר מנוסה?

חשוב להדגיש כי הדברת צרעות היא עניין למומחים בלבד. צרעה היא בעל חיים אגרסיבי מאוד, ואם היא מרגישה סכנה התוצאה תהיה לא "רק" עקיצה כואבת אלא הפרשת כימיקל מיוחד – שמאותת לחברותיה לקן להצטרף למתקפה. תוך זמן קצר עלול אדם שניסה לטפל במפגע בכוחות עצמו לספוג עשרות עקיצות!

למעשה, גם ניסיון לדרוך על צרעה שנראית גוססת עלול להסתיים בעשרות עקיצות – רק הדברת צרעות באופן מקצועי, עם חומרים מתאימים, תחזיר את השקט לחיים.

Tags

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
Close