הדברהכללישונות

כל הפתרונות של הרחקת יונים

יונים עלולות להוות מטרד של ממש. הן רעשניות מאוד, מלכלכות עם נוצות ולשלשת את מרחבי המגורים שלנו ובפרט מרפסות שמש ומסתורי כביסה (כולל הכביסה שזה עתה יצאה מהמכונה, נקייה וריחנית), עלולות להעביר אלינו חיידקים מזהמים וגם קרציונים שימצצו לנו את הדם – ולכן כדאי להרחיק אותן. חשוב להדגיש שכל הפתרונות של הרחקת היונים לא פוגעים חלילה בבעלי חיים אלא רק גורמים להן לקנן במקום אחר.

רשת נגד יונים

הפתרון הקלאסי למסתורי כביסה, מרזבים, מנועים של מזגנים שתלויים מחוץ לבית, פתחי אוורור ועוד הוא רשת להרחקת היונים. הרשת מונעת כניסת יונים אל החלל שעליו אנחנו רוצים להגן, ואם בוחרים נכון רשת היא תחזיק מעמד שנים רבות מאוד. דגש נוסף בהקשר של פתרון הרחקת יונים זה הוא האסתטיות – ולשם כך פותחו רשתות שקופות ואפילו סופר שקופות, כאלה שכמעט ולא מורגשות (פרט לאפקט הרצוי של ההרחקה).

דוקרנים

דרך נוספת להרחיק יונים מהדירות והבתים שלנו היא דוקרנים. ישנם דוקרני נירוסטה וישנם דוקרני פלסטיק (זולים יותר אבל עמידים פחות). זהו פתרון פשוט ואפקטיבי שמתאים בעיקר למעקות ולמרפסות – הדוקרנים לא מאפשרים ליונה לעמוד על האדן או המעקה, ולכן היא מתעופפת למקומות אחרים. פתרון דומה שמבטיח גם הוא הרחקה אפקטיבית הוא קפיצים.

מכשור אלקטרוני שמרחיק יונים

החיסרון העיקרי של הרחקת יונים באמצעות דוקרנים הוא הפגיעה באסתטיות של החלל. כשמדובר על מרפסת שמש מושקעת, כדאי לשקול את השימוש באמצעים אחרים, אלגנטיים יותר, ובפרט כאלה שמבוססים על מכשור חשמלי מתקדם.

דוגמה אחת היא מכשיר שמפיק גלי קול – בני אדם לא שומעים את התדרים של צלילים אלה, אבל יונים כן, ולכן הן מתרחקות ממקור הקול (בתנאי שמדובר על מכשיר איכותי). דוגמה אחרת היא פסי הלם: פס שמחובר למעגל חשמלי ומוצמד למעקה, וברגע שהיונה דורכת עליו נסגר המעגל ומיוצר פולס חשמלי (חלש מאוד, כך שליונה לא נגרם נזק, אבל מספיק כדי ליצור אי נוחות שגורמת ליונה להתעופף הלאה).

הרחקת יונים באמצעות דחלילים

הרחקת יונים עם דחלילים מבוססת על פסלונים לא גדולים מדי בצורה של אותם בעלי חיים שמפחידים את היונים: ינשופים, חתולים וכו'. כשבוחרים בשיטה זו חשוב לשנות מעת לעת את המיקום של הדחליל, כדי שהיונים בסביבה לא יבינו שמדובר בעצם דומם שלא באמת מאיים עליהן.

Tags

Related Articles

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
Close