כלכלה ועסקיםכללישונות

בזן – כל מה שרציתם לדעת ולא העזתם לשאול

בזן הינה בין החברות המשפיעות ביותר בישראל על מגוון רחב של תעשיות. ישראל ידועה בתור יצרנית במגוון רחב של תחומים שונים ומגוונים. הפיתוחים הרבים בהם גאה ישראל לא נולדו יש מאין – הינם עצמם פרי פיתוח של תהליכים טכנולוגיים שונים ומאבקים מתמשכים על קיום תעשייה פורה. 

מה מייצרת בזן?

בזן למעשה אחראית על זיקוק נפט. ככזו, היא עושה שימוש בנפט ומזקקת אותו – כאשר מן הנפט המזוקק ניתן ליצור דלקים מסוגים שונים, חסכוניים יותר ופחות, דלקים לשימוש מכונות שונות ותעשיות מגוונות, וכמו כן משמשת בזן לפיתוח המדינה בהיבטים נוספים: כך למשל כל כבישי הארץ הנסללים בימים אלו הינם תולדה של הנחת אספלט בטכנולוגיות פשוטות.

בזן אמונה על פיתוח טכנולוגיות מתקדמות לפיתוח תהליכים חדשניים. אולם – לא תמיד היו פעולותיה של בזן נעדרות קשיים. כך למשל, טרם ימי הקמת המדינה, הייתה בזן מאוימת תדיר על ידי כוחות חיצוניים בשל הפעילויות שלה. 

החברה הוקמה בשנת 1938 לאחר קבלת אישור מהשלטונות הבריטיים בשנת 1934. כבר בתקופת מלחמת העולם השנייה הייתה בזן יצרנית מרכזית של תוצרים שיועדו בסופו של דבר לבריטניה של אז וכן לארצות הברית. בשל התרומה שלה לייצור תוצרים שונים ששימשו במלחמת העולם השנייה, הייתה בזן גם יעד מרכזי לאויבים.

בלילה רכבות פוצצו בתי הזיקוק של בזן והתכניות לפתח עוד צינור הובלה שיגיע עד עיראק – בוטלו באחת. עם זאת, המפעל לא חדל מלפעול ולייצר מוצרים שונים ומגוונים וגם כיום בזן מעורבת במגוון רחב של תהליכים המשמשים את המדינה ואת תושביה.

בין התחומים בהם קבוצת בזן פעילה ובין הענפים עבורם בזן מייצרת חומרי גלם ניתן למצוא את ענף האופנה, הריהוט, התכשיטים, עולם הרכב, הבנייה, ההנדסה, המחשוב ועוד. המוצרים המיוצרים בבזן משפרים את הרכב הפלסטיק בישראל כך שיותר ויותר מוצרי פלסטיק זמינים לנו לשימוש במינימום זיהום לכדור הארץ ולסביבה.

למרבה הצער במשך השנים הוכרזה החברה כמסוכנת לסביבה ופעילותה הוגבלה. נכון להיום הפעילות של בזן מנוטרת באופן יומיומי על מנת לוודא כי היא אינה פוגעת בסביבה. 

Tags

Related Articles

Back to top button
Close
דילוג לתוכן