כללירפואה ובריאות

האם לעשות דיקור מי שפיר?

דיקור מי שפיר היא בדיקה אחת מרצף בדיקות אפשריות במהלך ההיריון. לא כולן עושות את הבדיקה, אבל כמו בכל בדיקה – יש את אלו מאיתנו שצריכות לעשות זאת. הבדיקה של דיקור מי השפיר נועדה לאיתור מוקדם של מומים גנטיים.

השאלה האם לבצע דיקור מי שפיר או לא עולה עקב החשש מאובדן ההיריון. לא מדובר בדבר נפוץ, אך הסכנה אפשרית, שכן הבדיקה פולשנית. ההליך מתבצע בעזרת מחט ארוכה ודקה השואבת כמות מזערית של נוזלי מי שפיר. הדיקור מתבצע הרחק מהשלייה ומהעובר, כך שהסיכון לדקירה של אלו נמוך במיוחד אפילו בתנועות פתאומיות של העובר.

אז למה לעשות דיקור מי שפיר?

ובכן, דיקור מי שפיר מאפשר לדעת באופן חד-משמעי האם יש לעובר בעיות גנטיות, ואיזה. התוצאות הברורות והחדות מאפשרות ידיעה מלאה של המצב, ולעיתים לקיחת החלטות קשות אך חשובות. מבין ההפרעות הגנטיות שניתנות לגילוי בדיקור מי השפיר תמצאו:

  1. אנמיה חרמשית – מחלה הפוגעת בייצור תאי הדם הלבנים ולתופעות לוואי חמורות מאוד, מטחול מוגדל, דרך כשל כלייתי, ועד לשיתוק.
  2. סיסטיק פיברוזיס – פגיעה בחלבון חיוני האחראי על איזון הנוזלים בתאים, מה שמוביל לתסמינים קשים של הריאות, הלבלב, בלוטות הזיעה ועוד.
  3. תסמונת דאון – היווצרות של כרומוזום נוסף (כרומוזום 21) מה שמשבש את הליך יצירת החלבון בתאים. התוצאה מתבטאת בכל המישורים, קוגניטיבי, חזותי ואף בתוחלת החיים.

אז החלטנו לעשות בדיקה – מה הלאה?

הבחירה לעשות דיקור מי שפיר היא לפעמים אתגר, ולפעמים חובה, אבל אם כבר החלטתם ללכת על זה, עולה השאלה כיצד, ואצל מי. כמו בהרבה מקרים בחיים, אנחנו יכולים לבחור ממגוון אפשרויות – פרטי או ציבורי.

את בית החולים הציבורי, על כל מה שמשתמע מכך, רובינו מכירים היטב. בטיפולים פרטיים ניתן לבצע את הבדיקה בתנאים אחרים, אישיים יותר, נוחים יותר, ואולי בטוחים יותר. מרפאה פרטית שמתמחה בטיפול וליווי של נשים בהיריון ובדיקות סקר מאפשרת לכן לקבל טיפול מסור ואישי לגמרי, בכל בדיקה. דבר זה חשוב מאוד לתחושת הביטחון והשלווה, שכן גם את, גם המשפחה, וגם העובר מרגישים כל תנודה רגשית. דיקור מי שפיר מומלץ לעשות אצל רופא פרטי, באווירה אישית יותר.

Tags

Related Articles

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
Close